Pivnice U Čápa
Obilný trh 68/10, BrnoPivnice U Čápa je naprostá brněnská klasika. Před Sametovou revolucí to byl klasický podnik tehdejší čtvrté cenové skupiny s pivem místní značky. Často sem mířili studenti, zejména ti z filozofické fakulty dnešní Masarykovy univerzity. Spolu s nimi tu debatovali i někteří z jejich vyučujících. O životě, škole a s blížícím se listopadem 1989 čím dál častěji i o politice.
„Na cestě z kolejí Tvrdého přes park na „Obilňáku“ do školy nešlo hospodu prostě minout,“ vzpomíná tehdejší studentka filozofie Eva Kijonková. „Chodilo se sem před zkouškou, po zkoušce i mezi zkouškami, bylo to naše časté stanoviště,“ doplňuje.
Od 17. listopadu trávili studenti více času v ulicích a přímo ve škole, kde probíhala vysokoškolská stávka. „Na Čápa už nebylo pochopitelně tolik času, ale o to lepší tam byly debaty po akcích,“ doplňuje Kijonková.
Po revoluci začali U Čápa čepovat Pilsner Urquell, hospoda si ale stále udržela punc kultovního místa, kam se chodí nejen na pivo, ale i debatovat o důležitých i všedních věcech a kam míří početná skupina štamgastů.
Vloni prošla pivnice U Čápa rekonstrukcí, která ji proměnila v nový podnik. „Působí moderněji, ale pořád je to pivnice s tradičními dřevěnými stoly a židlemi, kam se chodí na výborné tankové pivo. Stále je to štamgastovská hospoda, ale na druhou stranu přilákala i nové návštěvníky, je tu pořád plno,“ uvádí Dalibor Havelka, obchodní zástupce Plzeňského Prazdroje.
Pivnice U Čápa má ještě jeden charakteristický rys. Je kousek od porodnice a novopečení tatínkové tu tradičně chodí zapíjet své potomky, což dokumentují i fotky na zdech. V listopadových dnech je kultovní pivnice ideálním místem, kde si lze zavzpomínat a připít na třicáté výročí Sametové revoluce. Na čepu je tu také Volba sládků a tedy i listopadový Sametový ležák. Ten sládci Prazdroje uvařili spolu se studenty, aby si připomněli historické události závěru roku 1989.