- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
Vzácný beskydský mokřad má po „letním“ úklidu. Může zadržet miliony litrů vody
11.8.2021 Udržitelnost a odpovědnostUklizený mokřad je základ. Jen tak může v krajině dlouhodobě fungovat. Cenný mokřad Hutě ve Starých Hamrech v Beskydech „vyčistili“ za vydatné pomoci dobrovolníků Pivovar Radegast a ČSOP Salamandr. Letos je čekají na beskydských mokřadech ještě další tři úklidové akce.
Pivovar Radegast patří v úspoře vody při výrobě piva ke světové špičce. Zároveň podporuje organizace a projekty, které pomáhají navracet vodu přírodě. „Naši krajinu trápí střídání sucha a přívalových dešťů. Správně fungující mokřad má tak v krajině velmi důležitou úlohu, protože dokáže vodu jednak zadržovat a jednak ji do krajiny zase postupně uvolňovat. Takže i v případě mokřadů platí, že každá kapka má smysl,“ vysvětluje Josef Jalůvka, manažer značky Radegast, proč úklid beskydských mokřadů probíhá za podpory Pivovaru Radegast.
Správná péče o mokřad obvykle zahrnuje pravidelné kosení, vyřezávání dřevin, hrabání a odklízení posečené trávy. Často jde o náročnou ruční práci, protože na hodně podmáčená místa se stroje nedostanou. ČSOP Salamandr se stará v Beskydech přibližně o čtyři hektary podmáčených luk. Mimo péče o mokřad Hutě ve Starých Hamrech jsou to například mokřady Pod Juráškou nebo na Plucnarce v údolí Čeladenky. Beskydské mokřady v péči ČSOP Salamandr mohou zadržet až 20 milionů litrů vody. „To je takové množství vody, které za jeden rok spotřebuje asi 615 obyvatel České republiky ve svých domácnostech,“ doplňuje Josef Jalůvka.
Jestli naše krajina bude suchá a vyprahlá, nebo pestrá a bohatá na vodu, tak velmi zásadně ovlivňuje právě stav mokřadů. Ještě jeden důvod, proč jsou mokřady pro krajinu důležité a přínosné, uvádí Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr: „Na mnohé typy mokřadů jsou vázané různé druhy rostlin a zvířat, které jsou dnes už dost vzácné. To je pochopitelné, protože, když v krajině ubylo mokřadů, ubylo i druhů, které na nich žijí, a ty se tak staly vzácnými.“
Další společný úklid beskydského mokřadu proběhne v pátek 20. srpna 2021. Podrobnosti a formulář pro přihlašování dobrovolníků budou zveřejněny na https://www.salamandr.info/bojuj-o-vodu-s-radegastem.
Poznámky pro editory:
- Pivovar Radegast investoval za posledních 12 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně 2,54 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.
- Unikátní systém rybníčků vybudovaný v okolí nošovického pivovaru čistí přírodním způsobem dešťovou vodu odcházející z pivovaru. Každý rok se tak v průměru vyčistí asi 20 velkých 50metrových bazénů. Ekologické pisoáry nainstalované v Radegastovnách zase šetří vodu v hospodách. Měsíčně může jít o úsporu až 250 000 litrů pitné vody.
- V pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970 a 3. prosince 2020 oslavil 50 let od uvaření první várky piva. Oblibu si získalo díky své charakteristické výrazně hořké chuti.
- Pivovar Radegast je vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně navštíví téměř 50 tis. lidí. Je součástí projektu Technotrasa, kam patří nejvýznamnější památky Moravskoslezského kraje.
- Pivovar Radegast je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v České republice a největším exportérem českého piva.
- Plzeňský Prazdroj získal v letech 2019 a 2020 v žebříčku Byznysu pro společnost TOP Odpovědná firma nejvýznamnější ocenění – Trendsetter za to, že dlouhodobě v Česku udává směr v oblasti udržitelnosti a přináší nové inspirativní podněty k odpovědnosti v podnikání.