- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
PIVOVARSKÉ MUZEUM PŘIBLÍŽÍ ROZVOJ KRAJKÁŘSTVÍ
26.10.2015 AkcePivovarské muzeum v Plzni ukáže, jak se vyvíjelo sedlické krajkářství. Ve čtvrtek 29. října uvede výstavu Sedlická krajka v proměnách času, která představí rozvoj krajkářství na Sedlicku od jeho rozkvětu, který nastal v první polovině 18. století, až po současnou tvorbu. Expozice bude k vidění až do 10. ledna.
Nádheru, jemnost i plnost sedlické krajky lze připodobnit ke kráse pěny na poctivě načepovaném pivu. Historické krajky, staré více než 100 let, ale i rozmanitou škálu oděvních a bytových doplňků, kde se snoubí tradiční techniky paličkování s moderními prvky, představí na podzim Pivovarské muzeum v Plzni. Ve čtvrtek 29. října totiž uvede výstavu Sedlická krajka v proměnách času, která přiblíží vývoj tamějšího krajkářství. Muzeum tak zároveň podpoří projekt na zachování staleté tradice krajkářské výroby vedený veřejně prospěšnou společností Sedlická krajka.
Výstava má představit jedno z nejkrásnějších odvětví textilního průmyslu, které dosáhlo na Sedlicku svého vrcholu zejména v druhé polovině 19. a počátkem 20. století. V této době udržovala zdejší krajkářskou tradici dokonce i šlechta, která upravila polní roboty žen tak, že část času trávily právě paličkováním krajek. V Sedlici pak byla roku 1899 zřízena také krajkářská škola, do níž se najednou přihlásilo téměř 600 dívek a žen. Její studentky pomáhaly například s výzdobou prezidentského a vládního salonku Národního divadla. V roce 1999 však byla místní Krajkářská škola jako státní instituce zrušena, a tak byl následujícího roku zpracován projekt na zachování místní staleté tradice krajkářské výroby – vznikla společnost Sedlická krajka.
V rámci výstavy Sedlická krajka v proměnách času se uskuteční také jeden z tradičních kreativních workshopů Podzimní inspirace (každou sobotu od 31. 10. do 28. 11.). Na tvůrčí dílně se mohou návštěvníci naučit paličkovat charakteristickou sedlickou krajku. Krajkářky přiblíží svůj um 14. listopadu od 10:00 do 16:00 hodin. Celá výstava potrvá až do 10. ledna v časech od 10:00 do 17:00. Cena základní vstupenky je 70 Kč, snížené vstupné činí 50 Kč. Rodinná vstupenka stojí 180 Kč.
Tisková mluvčí Plzeňského Prazdroje Judita Urbánková je médiím k dispozici
na těchto kontaktech:
Mobil: +420 724 617 219
Poznámky pro editory
- Na poli cestovního ruchu patří pivovar Plzeňský Prazdroj mezi světově nejlépe hodnocené turistické destinace. Prohlídková trasa Pilsner Urquell uspokojí i velmi náročné návštěvníky a seznámí je s příběhem a unikátním způsobem vaření zlatého ležáku Pilsner Urquell.
- Pivovarské muzeum v Plzni se svojí jedinečnou atmosférou mapuje vznik a rozvoj pivovarnictví a s ním souvisejících řemesel. Sídlí v původním středověkém právovárečném domě a ve svých fondech uchovává např. rozsáhlou sbírku pivního nápojového i obalového skla, etiket, pivních tácků, výtvarného umění, ale také řadu pivovarských kuriozit a mnoho dalšího.
- Investice Plzeňského Prazdroje do podpory a rozvoje turistického ruchu v pivovarech v Plzni, Velkých Popovicích a Nošovicích dosáhly za posledních 10 let téměř 80 milionů korun. V roce 2014 využilo prohlídek, akcí, programů a dalších aktivit Plzeňského Prazdroje více než 726 tisíc zájemců z Čech i zahraničí a za posledních deset let přesáhlo toto číslo 5 milionů návštěvníků.
Plzeň