Historie exportu
Historie exportu našeho plzeňského piva se začala psát v roce 1856, kdy bylo poprvé za hranice českých zemí doručeno panu Josefu Šedivému do Vídně rovných 65 věder piva, tedy asi dnešní 4 hektolitry. Během několika následujících let měl plzeňský pivovar již celkem 950 odběratelů a „Plzeňské z Měšťanského“, jak se často říkalo našemu pivu před zavedením obchodního názvu Pilsner Urquell (rok 1898), se již tehdy vyváželo do evropských metropolí a významných měst: Berlín, Drážďany, Londýn, Paříž, Štrasburk a další. Rozvoj obchodu v zahraničí na sebe nenechal dlouho čekat a již v roce 1873 bylo plzeňské pivo dopraveno lodí z Brém do Ameriky a v roce 1901 se uskutečnily první zásilky piva do Austrálie.
1925 Prazdroj na veletrhu v Poznani v Polsku
1932 První export piva kamionem
Významným milníkem se stal rok 1932, kdy došlo k prvnímu exportu zásilky piva Pilsner Urquell kamionem. Jednalo se o přepravu do Holandska a holandský distributor G. W. Janssen z Arnhemu tak přímo z Plzně podnikl svou zkušební jízdu kamionem. V roce 1935 pivovar otestoval dálkovou nákladní automobilovou dopravu za účelem převozu 40 hektolitrů piva Pilsner Urquell na Světovou výstavu v Bruselu. Ve speciálním chlazeném nákladním voze Tatra dorazilo pivo po několika dnech na místo určení ve špičkové kvalitě.
1932 – 1933 S Prazdrojem do orientu – expedice „Spexor“
Plzeňský pivovar se sponzorsky podílel na dvou expedicích do Orientu podniknutých zdejším Autoklubem. Ležák Pilsner Urquell se tak díky ní dostal do všech míst expedice. Akce měla velký reklamní ohlas.
1. expedice SPEXOR (31. 3. 1932 – 7. 5. 1932) vedla trasou: Plzeň – Marseille – Tunis – Alexandrie – Káhira – Jeruzalém – Damašek – Taurus – Ankara – Istanbul – Sofia – Bělehrad – Budapešť – Vídeň – Plzeň.
Celkem šest účastníků výpravy cestovalo ve dvou vzduchem chlazených vozech Tatra typ 52 modré a bílé barvy.
2. expedice SPEXOR (11. 2. 1933 – 25. 3. 1933) vedla trasou: Plzeň – Řím – Syrakusy – Tripolis – Sebba – Sahara – Fezaan Murzuch – Fez – Casablanka – Gibraltar – Madrid – Plzeň. Byla podniknuta ve třech vozech Aero 662, s dvouválcovým řadovým, vodou chlazeným motorem. Vozy měly gnárodní barvy – bílou, modrou a červenou.
Poptávka po našem pivu byla vždy umocněna účastí pivovaru na světových výstavách, kde zřizoval speciální restaurační pavilony (poprvé ve Vídni v roce 1873). V roce 1937 se pivovar rozhodl vybudovat na světové výstavě v Paříži pavilon koncipovaný jako pivnici, cenově dostupnou všem návštěvníkům s důrazem na správné ošetření a čepování piva. Stál v těsném sousedství Československého pavilonu a oba byly navrženy slavným českým architektem Jaromírem Krejcarem. Restaurace měla kapacitu až 350 návštěvníků. Legendární restaurace našeho pivovaru byla součástí i světové výstavy Expo v Bruselu v roce 1958.
1937 Restaurační pavilon Prazdroje na světové výstavě v Paříži
1937 Pilsner Urquell – celé město ho vaří, celý svět ho pije, chytrá místa ho servírují!
Po skončení druhé světové války, hned v květnu roku 1945, došlo ke znárodnění Měšťanského pivovaru v Plzni a jím vlastněné společnosti Plzeňské akciové pivovary (pivovar Gambrinus) pod hlavičkou národního podniku Plzeňské pivovary. V poválečném období (rok 1947) jsme obnovili export piva do USA. Největší objem piva jsme tehdy vyvezli do Francie, na druhém místě se umístila Belgie, po ní Velká Británie, Švýcarsko a USA. Ve Velké Británii byl tou dobou Pilsner Urquell jediné zahraniční pivo na trhu. Také v padesátých letech, po změně politického režimu a přechodu na socialistické plánované hospodářství, patřil národní podnik Plzeňské pivovary k jednomu z největších exportních podniků v Československu. Rok 1966 sebou přinesl první export plzeňského piva do Japonska a pivo se v zemi těšilo velké oblibě.
„Svět má žízeň po svobodě“ – toto heslo hlásal reklamní plakát Pilsner Urquell z roku 1992 a reagoval tak na politické změny doma i v světě, kdy se Československo v roce 1989 stalo svobodnou demokratickou zemí, přičemž tento rok započal také ukončení vlády komunistických režimů v zemích evropského Východního bloku. V roce 1992 se naše výrobky exportovaly celkem do 51 zemí světa.
Koncem roku 1994 došlo k privatizaci pivovaru a obchodní název společnosti byl změněn na Plzeňský Prazdroj a.s. Současným vlastníkem je od roku 2017 japonská pivovarnická společnost Asahi Breweries. V současnosti je Plzeňský Prazdroj největším exportérem tuzemských piv, které vyváží do více než 50 zemí světa.