- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
Inspirujte se podzimním programem Pivovarského muzea v Plzni
1.11.2016 Ostatní produktyPro ty, kteří hledají nápad na to, jak zajímavě strávit sychravé dny, chystá bohatý program Pivovarské muzeum v Plzni. Nadcházející soboty muzeum zasvětí workshopům s názvem Podzimní inspirace. Tvořivé dílny se ponesou v duchu řemesel spjatých s pivovarnictvím. Na konci listopadu na ně naváže tradiční Soutěž o nejkrásnější perníček. Do konce roku je v Plzeňském historickém podzemí k vidění také výstava prací studentů sochařství SUPŠ Zámeček.
Každou sobotu od 5. listopadu do 3. prosince jsou návštěvníci zváni do tvořivých dílen pod vedením zkušených lektorů. Pivovarské muzeum v Plzni, které sídlí v původní podobě dochovaném právovárečném domě, bude otevřeno vždy od 10 do 16 hodin. „Návštěvníci všech věkových kategorií si mohou během pěti sobot postupně vyzkoušet některou z řemeslných a výtvarných technik, které je zároveň pomyslně provedou postupem výroby piva. První sobotu si vyzkouší tkaní pytle na ječmen a provaznictví. Při dalších si osahají bednářské řemeslo a sestaví pivní soudek, ozdobí pivní lahev, vyrobí bedýnku na pivo a na posledním workshopu v prosinci se budou věnovat kovařině a drátenictví. Oblíbenou a léty prověřenou aktivitou je zdobení voňavých perníčků, které mohou na místě přihlásit do tradiční Soutěže o nejkrásnější vánoční perníček,“ láká Rudolf Šlehofer, manažer turismu a tradic z Plzeňského Prazdroje.
Vstupné na tvůrčí dílny je odstupňováno dle počtu navštívených tvořivých dílen. První workshop vyjde na 100 Kč pro dospělé návštěvníky a 50 Kč pro děti, studenty a seniory. V ceně je i možnost prohlédnout si Pivovarské muzeum v Plzni a ochutnávka čepovaného piva Pilsner Urquell podávaného přímo na valečce (pouze pro starší 18 let). Za každou další návštěvu workshopů zaplatí dospělý pouze 50 Kč, opakované snížené vstupné činí 20 Kč.
Na tvořivé Podzimní inspirace naváže již 13. ročník tradiční Soutěže o nejkrásnější perníček. Soutěžící mohou od 26. listopadu do 21. prosince 2016 přinášet své nejpovedenější kousky přímo na recepci Pivovarského muzea v Plzni. Soutěží se ve třech kategoriích: Tradiční vánoční perníček, Dětský perníček a Perníkový model s pivovarskou tématikou. Vyhlášení vítězů proběhne ve čtvrtek 22. prosince a oceněny budou první tři místa jednotlivých kategorií. Vánoční perníčky budou vystaveny v muzeu do 6. ledna 2017.
Od 1. listopady do 1. května 2017 zve Pivovarské muzeum v Plzni také na novou výstavu připravenou Západočeským muzeem v Plzni, která představuje Zaniklý svět stolních společností. Výstava představuje fenomén minulého století, stolní společnosti, které fungovaly vlastně jako tehdejší sociální síť a ze kterých vzešly významné osobnosti regionální politiky, ale i kultury a sportu.
Spletitá síť chodeb Plzeňského historického podzemí hostí stále až do 31. prosince unikátní výstavu soch „V kameni, sádře a pod zemí“. Sochy a modely vytvořili studenti sochařského oboru Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček. Výstava je tvořena výběrem soch, které vznikly na půdě školy v několika posledních letech a práce byly vybrány tak, aby harmonicky doplnily prostory a atmosféru Plzeňského historického podzemí.
PROGRAM:
5.11. Z dílny mistra tkalcovského
Tkadlec představí výrobu pytlů a zájemci si tkaní sami vyzkouší. Upletou si také provaz na zavázání pytle a oblíbenou tašku síťovku.
12.11. A já pořád, kdo to tluče
Návštěvníci se seznámí s prací bednářů, osahají si práci se dřevem, vyzkouší si stavění pivního soudku a vyrobí vlastní dřevěnou dekoraci.
19.11. Co s pivní lahví
Bude věnována pivním lahvím, které se k zákazníkům dostávají již 150 let. Návštěvníci si lahev ozdobí drátováním nebo barvami na sklo. Zájemci si mohou na lahev nechat vygravírovat vlastní text či věnování.
26.11. Když Vánoce zavoní
Nabídne možnost vyrobit si vlastní dřevěnou bedýnku, podobnou těm, ve kterých se tradičně vozily pivní lahve. Workshop bude pokračovat zdobením vánočních perníčků. Na místě bude možné je rovnou přihlásit do tradiční Soutěže o nejkrásnější vánoční perníček.
3.12. Kovej, kovej, kováříčku
Přepravu piva dlouhá léta zajišťovali pivovarští koně s povozy. Kovář předvede práci s kovem i výrobu koňské podkovy, návštěvníci si také sami vyzkouší drátenictví.
26. 11. 2016 – 21. 12. 2016 Soutěž o nejkrásnější perníček a výstava
do 31. 12. Výstava v „V kameni, sádře a pod zemí“ (Plzeňské historické podzemí)
do 1. 5. 2017 Výstava „Zaniklý svět stolních společností“ (Pivovarské muzeum v Plzni)
Tisková mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková je médiím k dispozici na těchto kontaktech:
Mobil: +420 731 193 191
Email:
Poznámky pro editory
- Na poli cestovního ruchu patří pivovar Plzeňský Prazdroj mezi světově nejlépe hodnocené turistické destinace. Prohlídková trasa Pilsner Urquell uspokojí i velmi náročné návštěvníky a seznámí je s příběhem a unikátním způsobem vaření zlatého ležáku Pilsner Urquell.
- Pivovarské muzeum v Plzni se svojí jedinečnou atmosférou mapuje vznik a rozvoj pivovarnictví a s ním souvisejících řemesel. Sídlí v původním středověkém právovárečném domě a ve svých fondech uchovává např. rozsáhlou sbírku pivního nápojového i obalového skla, etiket, pivních tácků, výtvarného umění, ale také řadu pivovarských kuriozit a mnoho dalšího.
- Investice Plzeňského Prazdroje do podpory a rozvoje turistického ruchu v pivovarech v Plzni, Velkých Popovicích a Nošovicích dosáhly za posledních 10 let téměř 80 milionů korun. V roce 2015 využilo prohlídek, akcí, programů a dalších aktivit Plzeňského Prazdroje více než 880tisíc zájemců z Čech i zahraničí a za posledních deset let přesáhlo toto číslo 5 milionů návštěvníků.
(Plzeň)