Po stopách parašutistů z operace Canonbury, židovské komunity a americké armády v Plzni
Cílem projektu je zaznamenat, zpracovat a publikovat svědectví 10 pamětníků významných místních událostí. Příběhy chce organizace Post Bellum poutavou formou přiblížit široké veřejnosti a zejména mladé generaci, která často důležité události druhé světové války – například operace Canonbury nebo bombardování Škodových závodů – nezná. Moderní komunikační prostředky s 3 trasami, zajímavá soutěž a volně přístupná výstava mají za cíl tyto události přiblížit a posloužit k tomu, abychom na tuto dobu my a hlavně naši potomci nikdy nezapomněli.
Revitalizace charitního dvora
Charitní dvůr v Cukrovarské ulici, č.p. 16, je v dlouhodobě neutěšeném stavu. Přerůstající zeleň, stará vrata a rozbitý parkovací prostor celkovému vjemu nesvědčí. Cílem projektu je otevřít prostor jak veřejnosti, tak klientům i pracovníkům Diecézní charity Plzeň, vybudovat zde pergolu s bylinnou zahradou a uzpůsobit tak prostor k odpočinku i vzájemnému setkávání. Prostor pak v budoucnu využije DCHP k benefičním aktivitám, pořádání dnů otevřených dveří a seznamování veřejnosti s činností charity.
TUTO MĚSTO – festival veřejného prostoru
Otevřená výzva pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru Pěstuj prostor shromažďuje od roku 2012 od občanů Plzně podněty a návrhy. V rámci architektonicko-uměleckého festivalu Tuto město pak budou mít týmy architektů, umělců i místních občanů-dobrovolníků za úkol během omezeného času některý z podnětů (jichž je více než 270) zrealizovat. Plzeň se tak na pár dní promění v místo pulzující architekturou a zajímavými aktivitami s ní spojenými. Projekt bude završen sérií komunitních akcí oslavujících proměnu těchto míst.
Lesní hřiště Bukovec
V přírodním parku Horní Berounka v Plzni-Bukovci se nachází koupaliště na Haltýři, které bylo postaveno roku 1936. Koupaliště, které přiléhá k lesu a je otevřeno do luk, napájí vodní pramen s kvalitní pitnou vodou. Tato výjimečná lokalita na okraji města bývala dříve hojně navštěvována širokou veřejností. Projekt lesního hřiště si vzal za cíl lokalitu kolem koupaliště zatraktivnit, doplnit ji o vzdělávací prvky a dotvořit tak ideální místo k rekreaci, sportovním aktivitám i environmentální výchově.
Kolemplzne.cz – bikesharing v Plzni
Kolemplzne.cz je projekt sdíleného využívání kol, která jsou v ulicích města k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu bez nutnosti kola půjčovat a vracet na pevných stanovištích. To vše za velmi nízký poplatek. Cílem předloženého projektu je zajistit pro sezónu 2017 potřebnou kapacitu a zároveň kvalitu, tak aby systém současné uživatele motivoval k častějšímu využívání služby a zároveň přitahoval uživatele nové. To zahrnuje kromě zvýšení kapacity služby i standardizaci uživatelské podpory a snahu do vývoje služby co nejvíce zapojit komunitu jejích uživatelů.
Zprovoznění parní lokomotivy 313.902
Iron Monument Club Plzeň je jednou ze zakládajících organizací občanského sdružení Český svaz ochránců památek. Sdružuje zájemce o technické památky, zejména o historii železnic. Během existence klubu objevili a zachránili několik parních lokomotiv, historických železničních vozů a stabilních parních strojů. K nostalgickým jízdám využívají vlastní historickou soupravu osobních vozů v čele s parní lokomotivou 475.111. Současný projekt má za cíl zprovoznit průmyslovou parní lokomotivu CS400 pod číslem 313.902, která byla dříve umístěna jako statický exponát v areálu Plzeňského pivovaru.
Blik Blik Festival světla 2017
Festival světla vychází ze snahy přiblížit kulturu ve své jedinečné, zajímavé a netypické formě široké veřejnosti a komunitě napojené na město a městské části. Festival zve návštěvníky na zapomenutá či neobjevená zákoutí Plzně a (znovu) je představuje ve své nejlepší podobě v záři zajímavých světelných instalací. Cílem festivalu je oživení kultury a dění v zimním čase a snaha přesvědčit návštěvníky, že kultura není jen složitá, ale i pro ně vstřebatelná.
Skryté město – Sousedské procházky
Skryté město byl jedním z vlajkových projektů Plzně 2015 – Evropského hlavního města kultury. Nejvíce dokázalo zapojit plzeňské obyvatele, kteří se stali jak samotnými realizátory akcí, tak jejich účastníky. Skryté město dalo vzniknout i komunitnímu projektu Sousedských procházek, díky nimž mají návštěvníci jedinečnou příležitost poznat město, jeho historii i současnost, prostřednictvím vyprávění Plzeňanů. Cílem projektu je zapojení dalších obyvatel a pamětníků a tak tvorba nových sousedských procházek.