- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
Prazdrojští bednáři učinili další krok do UNESCO: Sepsali knižní nominaci pro seznam národního kulturního dědictví
5.4.2018 Udržitelnost a odpovědnostBednáři Plzeňského Prazdroje učinili další důležitý krok k zápisu na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Své řemeslo, jeho tradici i současnou ruční výrobu pivovarských sudů popsali v knižní nominaci. Tu poslali na Ministerstvo kultury, aby se mohli stát součástí seznamu nehmotného dědictví tradiční české lidové kultury.
Zapsání na tuzemský seznam je poslední podmínkou před tím, než započne jednání o přijetí na listinu světového kulturního dědictví. „Seznam UNESCO je tou nejvyšší metou, které chceme dosáhnout,“ uvádí manažer pro turistiku a historické dědictví Plzeňského Prazdroje Rudolf Šlehofer.
Osmičlenná parta pivovarských bednářů z Plzeňského Prazdroje je pokračovatelkou slavné tradice, která sahá až do začátků výroby proslulého plzeňského ležáku před více než 175 lety. V dobách největšího rozkvětu na začátku minulého století pracovalo v Plzeňském Prazdroji zhruba 150 bednářů.
Tradici tohoto řemesla drží Plzeňský Prazdroj jako jediný pivovar na světě. Bednáři v Plzni vyrábějí malé pivní sudy o objemech od 3 do 50 litrů pro různé slavnostní příležitosti, zároveň se starají o ležácké sudy a dubové kádě, ve kterých v plzeňských sklepích kvasí a zraje pivo. „Díky jejich práci mají dnešní sládci stále k dispozici možnost srovnání s pivem zrajícím historickým způsobem. Chuť proslulého ležáku Pilsner Urquell se proto nijak nemění,“ doplňuje Rudolf Šlehofer.
Každoročně plzeňští bednáři vyrobí a vysmolí dva nové ležácké sudy o objemu kolem 40 hektolitrů, které se přesunou do ležáckých sklepů. „Zároveň dvakrát v roce smolíme nejméně 26 sudů ze sklepa, přesné číslo záleží na požadavcích pivovaru,“ doplnil mistr bednář Josef Hrůza. Ležáckých sudů má stále pivovar kolem stovky. Kádí je ve sklepích také kolem stovky. Ty se nesmolí, ale opravují a udržují. Vysmolení sudů trvá zhruba jeden až jeden a půl dne. Plzeňské sudy jsou z pomalu rostoucího českého dubu z křivoklátských lesů.
Tisková mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková je médiím k dispozici
na těchto kontaktech:
Mobil: +420 731 193 191
Email:
Poznámky pro editory
S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj, a. s. lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.
Za dlouhodobý přínos k rozvoji společenské odpovědnosti v ČR byl Plzeňský Prazdroj oceněn Zlatým certifikátem v soutěži TOP odpovědná velká firma 2017.