- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
Radegastovy tůně v Beskydech „mají uklizeno“. Pomohli také dobrovolníci
3.11.2021 Udržitelnost a odpovědnostPivovar Radegast a ČSOP Salamandr uklidily další beskydský mokřad. Tentokrát úklidová četa včetně dobrovolníků vyčistila mokřadní lokalitu na Jurášce, kde vodu v krajině pomáhají zadržovat Radegastovy tůně.
Radegastovy tůně a celá přilehlá podmáčená louka se nachází na Jurášce v údolí říčky Kněhyně v Beskydech. „Poslední tůně v této lokalitě vznikla teprve nedávno, kdy jsme do ní rozpustili ledovou sochu boha Radegasta, abychom upozornili na to, jak je v současné době důležité zadržovat vodu v krajině,“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast, která péči o vybrané beskydské mokřady podporuje.
V této naposledy uklizené oblasti se rozprostírá močál s několika tůněmi různého stáří. Tůně jsou tady hlubší i mělké, některé na čas vysychají nebo dokonce zarostou. Jsou k vidění na okraji louky, těsně pod lesem. „Tůně jsou většinu dne ve stínu, takže se z jejich hladin voda tolik nevypařuje a více se jí vsákne do země. Navíc slouží i spoustě různých druhů zvířat a rostlin, které pro svůj život potřebují různorodé podmínky,“ vysvětluje Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr, neziskové organizace, která se o vybrané beskydské mokřady stará.
V roce 2021 se povedlo, díky spolupráci Pivovaru Radegast a ČSOP Salamandr, uklidit kromě mokřadu na Jurášce také další podmáčené lokality jako mokřad Hutě ve Starých Hamrech nebo vzácný luční mokřad v Čeladné v údolí Podolánky.
Poznámky pro editory:
- Pivovar Radegast investoval za posledních 12 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o 38 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně 2,54 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě.
- Unikátní systém rybníčků vybudovaný v okolí nošovického pivovaru čistí přírodním způsobem dešťovou vodu odcházející z pivovaru. Každý rok se tak v průměru vyčistí asi 20 velkých 50metrových bazénů. Ekologické pisoáry nainstalované v Radegastovnách zase šetří vodu v hospodách. Měsíčně může jít o úsporu až 250 000 litrů pitné vody.
- V pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970 a 3. prosince 2020 oslavil 50 let od uvaření první várky piva. Oblibu si získalo díky své charakteristické výrazně hořké chuti.
- Pivovar Radegast je vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně navštíví téměř 50 tis. lidí. Je součástí projektu Technotrasa, kam patří nejvýznamnější památky Moravskoslezského kraje.
- Pivovar Radegast je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v České republice a největším exportérem českého piva.
- Plzeňský Prazdroj získal v letech 2019 a 2020 v žebříčku Byznysu pro společnost TOP Odpovědná firma nejvýznamnější ocenění – Trendsetter za to, že dlouhodobě v Česku udává směr v oblasti udržitelnosti a přináší nové inspirativní podněty k odpovědnosti v podnikání.