- Novinky
- Udržitelnost a odpovědnost
- Obchodní výsledky
- Ocenění
- Akce
- Pilsner Urquell
- Gambrinus
- Radegast
- Velkopopovický Kozel
- Birell
- Volba sládků
- Ostatní produkty
Velkopopovický pivovar oslaví 150 let od svého založení na Dni Kozla. Zve na koncerty i pivní speciál
24.4.2024 AkceV pivovaru ve středočeských Velkých Popovicích se pivo vaří bez přerušení už 150 let. Oslavy výročí, jejichž součástí budou například speciální prohlídky pivovaru nebo pivní speciál Kozel Majstrštyk, vyvrcholí v areálu pivovaru 8. června na Dni Kozla.
„Velkopopovický pivovar nechal postavit průmyslník František Ringhoffer II. v roce 1874 a první várku piva zde sládci uvařili v prosinci téhož roku. Od té doby tu pivo vaříme nepřetržitě už 150 let a Kozla si oblíbili milovníci piva nejen v Česku, ale i v mnoha zemích světa,“ říká Václav Šimek, manažer Velkopopovického pivovaru.
Oslavy budou probíhat od května a vyvrcholí 8. června na Dni Kozla. Návštěvníci se mohou těšit na výroční prohlídky pivovaru i koncerty známých kapel. Mezi hudebními hosty budou Tomáš Klus, Monkey Business, Wohnout, Brutus nebo YoYo Band.
Sládci pivovaru pak k 150. výročí uvařili limitovanou edici piva Kozel Majstrštyk, které bude k dostání nejen na Dni Kozla, ale už během května si ho mohou lidé vychutnat ve zhruba tisícovce hospod a restaurací v Česku v rámci Volby sládků. „Kozel Majstrštyk je polotmavé pivo, které krásně propojuje minulost se současností. První uvařená várka piva Kozel byl totiž černý ležák. Nejoblíbenější pivo v současnosti je pak světlý ležák Kozel 11,“ vysvětluje Václav Šimek.
Sládci uvařili spodně kvašený polotmavý ležák (25 EBC) o stupňovitosti 13 % a obsahu alkoholu 5,3 % obj. a hořkostí 35 IBU. „Díky plnému sladovému tělu, karamelovým tónům a jemné hořkosti nabízí Kozel Majstrštyk výjimečný chuťový zážitek. Těším se, že si s ním společně s našimi fanoušky připijeme na dalších 150 let pivovaru,“ dodává Milan Bittner, hlavní sládek velkopopovického pivovaru.
Výroční pivo bude dostupné také při degustaci na trase speciální prohlídky, kterou u příležitosti letošních oslav mohou turisté navštívit od května do konce turistické sezony. Kromě varny, ležáckých sklepů nebo symbolu pivovaru, živého kozla Oldy, uvidí i jedinečnou výstavu předstvující vývoj etiket piva Kozel.
Výročí 150 let od založení připomene i tematická publikace nebo kolekce oblečení a upomínkových předmětů. Vše bude v prodeji v Kozlím obchůdku přímo v pivovaru Velké Popovice.
Poznámka pro editory:
- Ve Velkých Popovicích se vařilo pivo nejméně od 16. století. Vznik současného velkopopovického pivovaru inicioval František Ringhoffer II. (1817–1873), významný průmyslník, podnikatel, politik, starosta Smíchova a poslanec Českého zemského sněmu. Do dnešních dnů se z rozsáhlého komplexu Ringhofferových závodů zachoval pouze pivovar Velké Popovice. Je jediným výrobním závodem rodiny Ringhofferů, který nepřetržitě vyrábí svůj produkt od založení v roce 1874 až do současnosti.
- První várka piva byla v Ringhofferově pivovaru uvařena 15. prosince 1874. Velkopopovické pivo se postupně rozšířilo po celé zemi a s rostoucím odbytem se rozrůstal i samotný pivovar.
- Kde se vzal ikonicky kozel v jeho názvu a na etiketě? Legenda praví, že obrazová podoba kozla je dílem potulného francouzského malíře. Skutečnost je však prozaičtější – výraz „kozel“ byl v Čechách v minulosti běžně užíván pro silné černé pivo, právě takové, jaké vařili ve Velkých Popovicích. Zřejmě nejstarší vyobrazení kozla se objevilo přibližně v roce 1910 na reklamní tabuli pivovaru s nápisem „Velko-Popovický KOZEL“.
- Velkopopovický pivovar je součástí Plzeňského Prazdroje. S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu a největším exportérem českého piva.